Џем од смрека

400 ден

Нето: 640 гр
Потекло: Турција

Category:

Џем од смрека – Dzem od smreka

Помага и при:
Камен и песок во урина;
Висок креатинин;
Дијабетес;
Ешерихија;
Простата;
Повеќегодишно растение кое расте на повисоки места. Се употребува против бронхит и воспаление на респираторните органи. Плодовите се добри регулатори на метаболизмот.
Домородното Индијанско население, кое живеело на територија на денешна Америка, ја користело смреката како лек за инфекции на уринарниот тракт, но во умерени дози. Западните племиња го комбинирале плодот од смрека со коренот од Кисел трн (Berberis vulgaris) во напивка која ја користеле за лечење на дијабетес. Клиничките тестирања покажуваат дека овој третман е мошне ефикасен кај пациенти кои боледуваат од инсулин-зависен дијабетес.
Во народната медицина смреката се користи како лек, бидејќи содржи 2-3% етерично масло. Таа има антибактериски својства и е особено ефикасен лек против бактерии во урината.
Ги ублажува болките во мускулите, ревмата и гихтот.

Начин на употреба:
Се препорачува земање по 1 (една) лажица наутро и навечер пред јадење.

Reviews

There are no reviews yet.

Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.