Мед со шафран против стрес - Nectar Bio Shop
Sale!

Мед со шафран против стрес

600 ден

Количина: 240 гр
Потекло: Турција

Природен мед со шафран против стрес
Постои јасна документација за употреба на шафран повеќе од 4000 години за лекување на околу 90 болести.
Хипократ го препорачал за варење и болка во забите.

Шафранот се споменува во кинеската медицина од 1550-тите години.
Се користи за депресија во персиската традиционална медицина.
На Исток, се вели дека носи мудрост и бодрост, исто така се користи , за лекување на хистерија
Во традиционалната индиска медицина се користи како аналгетици и кардио-заштитни агенси, како и во третман на разни видови на ментални заболувања.

  • Добро за циркулацијата на крвта, ги ублажува менструалните болки и делува како афродизијак за жени.
  • Шафранот се користи како антихипертензивни, антиконвулзивни, антитусивни, антигеотоксични и цитотоксични ефекти, анксиолитички афродизијак, антиоксиданс, антидепресивни, антиинцецептивни и антиинфламаторни.
  • Мед со шафран Ги подобрува меморијата и вештините за учење и го зголемува протокот на крв во мрежницата и хориоидот.
  • Safranal, компонентата што дава горчлив вкус, кога се зема во големи количини, е многу ефикасна природна потиснувачка за апетитот.
  • Во хомеопатијата се користи за проблеми со циркулацијата на крвта кај жените.
  • Смирување на кашлица и астма.

Локација: Цветан Димов 216, Скопје, Чаир (во близина на Веро Маркет)
075 664 881 – Viber, WhatsApp
Достава низ цела Македонија