Мача Чај - Најефикасниот чај за слабеењe - Nectar Bio Shop

Мача Чај – Најефикасниот чај за слабеењe

450 ден

Паковање: 20 кесички x 10 гр
Потекло: Турција

Мача Чај (Matcha Caj) – Najefikasniot caj za slabeenje
Јапонска напивка која ги согорува мастите, го детоксифицира телото и многу повеќе!

Што е Мача?

 • Мача е прав од фино мелени листови зелен чај, кој со право е сместен во категоријата на суперхрана. Мачата настанува со процесирање на листовите кои се просејуваат и се матат со врела вода.
 • Ваквата пракса на подготвување на овој прав настанала во Кина околу 10. век, но најквалитетната мача доаѓа од Јапонија.
 • Дури и древната традиција на пиењето чај настанала во 12. век во Јапонија, токму поради консумирањето на мача правот.
 • Не е тајна дека зелениот чај е чудесен за вашето здравје, но овој особен вид на истиот со потекло од Јапонија за вашето здравје може да биде чудотворен!
 • Се верува дека чајот мача е зелен чај со најдобар квалитет во целиот свет.
 • Ефекти од ултравиолетовото зрачење, правејќи ни ја кожата поздрава и со помлад изглед, а покрај тоа заштитува од бројни тешки заболувања.
 • Мача чај содржи пет пати повеќе антиоксиданси од било која друга храна.
 • Спречување на рак
 • Зелениот чај содржи антиоксиданси познати со името катехини, кои ги преполовуваат опасните слободни радикали во телото. Најмногу ги има во зелениот чај мача.

Слабеење/подобрен метаболизам

 • Чајот мача му помага на телото да согорува повеќе калории, што значи дека ги отстранува вишокот килограми. Проучувањата покажуваат дека ако во вашата секојдневна исхрана го вклучите чајот мача, ќе имате 25 отсто повеќе изгледи да ја постигнете посакуваната линија.
 • Го забавува стареењето
 • Забавувањето на процесто на стареење веројатно е поврзан со бројните антибиотици кои се присутни во чајот.
 • Го детоксифицира телото
 • За време на последните три недели пред да се соберат листовите од кои се прави мача, растението Camellia sinensis се покрива за да се лиши од сончева светлина. Ова предизвикува огромно зголемување на производството на хлорофил во растенијата.
 • Мача е моќен детоксификатор способен да ги отстрани тешките метали и токсини од вашето тело по природен пат.
 • Подобрен имунитетски систем
 • Антиоксидансите на чајот мача делуваат како природен антибиотик и го крепат имунитетскиот систем. Чајот исто така е богат со калиум, витамините А и С, како и со железо и калциум.

Начин на употреба:
Просечното нормално внесување би требало да биде 1-2 чаши дневно. Повеќето луѓе го пијат наутро наместо кафе, и навечер за да се смират
Припрема на мача во облик на чај:
Во шолја, ставете лажичка мача во прав, додадете 2-3 лажички топла вода и матете сè додека смесата не стане пенеста. Потоа, додајте топла вода до врвот на шолјата, промешајте и консумирајте.

Локација: Цветан Димов 216, Скопје, Чаир (во близина на Веро Маркет)
075 664 881 – Viber, WhatsApp
Достава низ цела Македонија

Reviews

There are no reviews yet.

Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.